Vadelmanlehti, Yrttipaja, 15 g

6,95

Vadelmanlehtitee tunnetaan odottavien äitien yrttijuomana. Miedon maun omaavat vadelmanlehdet maistuvat sellaisenaan hauduttaen tai osana omaa tee- tai haudukesekoitusta. Yrttipajan vadelmanlehdet on kerätty Suomen puhtaasta luonnosta käsin.

Kuvaus

Vadelmanlehtitee valmistetaan vadelmapensaan lehdistä sen ominaismaku on mieto. Perimätiedon mukaan vadelmanlehtiteen uskotaan stimuloivan kohdun lihaksia ja lisäävän supistuksia. Siksi odottavan äidin onkin hyvä välttää vadelmanlehtiteen nauttimista raskauden ensimmäisellä kolmanneksella. Vadelmanlehtitee sisältää C-vitamiinia, folaattia ja kalsiumia.

Yrttipaja on suomalainen perheyritys, jonka toiminnan pääpaino on villeinä kerättyjen ja luonnonmukaisesti tuotettujen kasvien tuottamisessa, jatkojalostustuksessa ja myynnissä. Yrttipajan yrtit viljellään poikkeuksetta luonnollisesti ja keruu tapahtuu vain puhtailta, hyväksi havaituilta paikoilta. Koulutetut yrttien kerääjät ja sopimusviljelijät pitävät huolen, että tuotteiden raaka-aineet ovat aina laadukkaita, eikä kestävän keruun periaatteista tingitä.

Ainesosat: Vadelmanlehti.

Alkuperämaa: Suomi

Valmistaja: Yrttipaja

Saatat myös pitää...