X

Hakutulokset

    Pakastekuivattu kirsikka, 31 g, Diaita

    5,95

    Herkullisen rapeat pakastekuivatut kirsikat ilman lisättyä sokeria tai säilöntäaineita – tai mitään muutakaan ylimääräistä!

    Tuotetunnus (SKU): 5600811500048 Osastot: ,

    Kuvaus

    Kirsikka luokitellaan usein puhekielessä marjaksi, mutta kasvitieteellisesti se on luumarja (eli hedelmä), kuten luumu tai persikka. Mutta saivartelu sikseen – lue alta lisää herkullisista pakastekuivatuista kirsikoista!

    Pakastekuivatut kirsikat ovat herkullinen naposteltava ja monikäyttöinen lisä mysleihin, leivonnaisiin ja juomiin. Höyhenenkevyet pakastekuivatut marjat ovat loistava eväs arkeen ja retkille.

    Pakastekuivaus on hedelmien ja marjojen hellävarainen säilöntämenetelmä, jossa nopeasti jäädytetystä elintarvikkeesta poistetaan vesi höyrystämällä se kaasuksi. Lopputuloksena on sama marja tai hedelmä, mutta huomattavasti kevyempänä kuin tuore versionsa. Pakastekuivaus säilöö hedelmien ja marjojen vitamiinit, ravintokuidut, antioksidanttiset ominaisuudet sekä herkullisen maun ilman lisättyjä säilöntäaineita. Ilmatiiviisti säilytettynä pakastekuivatut tuotteet säilyvät pitkään.

    Pakastekuivaamalla säilötyt marjat ja hedelmät voi kastella uudelleen, jolloin ne palautuvat taas lähes alkuperäiseen muotoonsa. Pakastekuivatuista hedelmistä ja marjoista voi myös valmistaa  vaivattomasti erilaisia jauheita leivontaan.

    Pakastekuivatut tuotteet ovat ideaali retkieväs – runsaasti hyvää makua, kaikki hedelmän ravintoaineet tallella ja kevyt kantaa mukana!

    Käytä pakastekuivattuja kirsikoita:

    • välipalana
    • itsetehdyn myslin joukossa
    • smoothieissa
    • leivonnaisten koristelussa
    • cocktaileissa ja mocktaileissa
    • retkieväänä, töissä, päiväkodissa, koulussa

    Ainesosat: Kirsikka 100 %. Saattaa sisältää jäämiä muista hedelmistä. Avattuna säilytettävä kuivassa ja viileässä.

    Alkuperämaa/pakkausmaa: Portugali

    Markkinoija: Diaita Foods

     

    Lisätiedot

    Paino 0,04 kg (kilogramma)

    Saatat myös pitää...